MCP4231T-503E/SL
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
MCP4231T-503E/SL
  • 1
Digital Interface : Serial (SPI)
Operating Supply Current : 1 mA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 128
Resistance : 50 kOhms
Wiper Memory : Volatile
Package / Case : SOIC-14
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Reel
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V